Погледнете како вози летачки Cadillac

0
15


Ниту General Motors не сака да се откаже од учеството во развој на летачки такси возила, а најголем адут му е Cadillac брендот.

Досега имаме видено различни концепти и прототип на летачки такси возила од познати автомобилски компании, а сега на ред е и Cadillac, бренд на луксузни автомобили во составот на General Motors.

Претставен е концептот  Cadillac eVTOL, електрично летачко такси кое доаѓа во облик на летачки дрон и воопшто не потсетува на луксузните лимузини.

Иако се работи само за концепт, General Motors јасно искажува желба да се вклучи во бизнисот на летачки такси служби на иднината.

Новиот Cadillac ќе може да лета со брзина од 90 км/ч, а засега се развива модел кој ќе превезува само еден патник.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here