Пита со павлака и сирење

0
142


Погледнете го овој рецепт како да направите пита со павлака и сирење без кора што ќе ве освои со својот фантастичен вкус.

Потребни состојки:

 • 2 јајца
 • 150 грама брашно
 • 2 лажици гриз
 • 100 милилитри млеко
 • 1/2 прашок за печиво
 • 50 грама маргарин

За полнење:


 • 200 грама сирење
 • 200 грама павлака
 • 100 грама маслинки
 • 1 поголема црвена пиперка
 • 1 јајце

Начин на подготовка:

1. Изматете 2 јајца, додајте ги брашното, прашокот за печиво, гризот, млекото и маргаринот и изматете додека не добиете хомогена смеса. Половина од смесата турете ја во плех со димензии 25 x 15 центиметри.

2. Сирењето исечете го на коцки и распоредете го преку тестото. Одозгора наредете исечени маслинки и парчиња пиперка. Измешајте ги павлаката и јајцето и турете ги врз смесата што е во плехот.

3. Најгоре додајте го останатиот дел од тестото.

4. Печете на температура од 200 °C околу 40 минути.

Погледнете како да направите слоевити салати на 3 начини.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here