Пипен: Дончиќ е подготвен да го освои првенството

0
121


Легендарниот американски кошаркар Скоти Пипен, член на „Домот на славните“, смета дека 20-годишниот член на Далас Маверикс Лука Дончиќ веќе е во состојба да се бори за шампионскиот прстен.

– Лука Дончиќ веќе е подготвен да го освои првенството. Тој станува сѐ подобар и подобар на секој натпревар. Тој доминира. Дончиќ не игра себично и многу добро го чувствуваме неговото присуство на теренот. Ова е млад играч кој е самоуверен. Сѐ повеќе и повеќе се открива. Тој се движи кон тоа да стане голем играч. Дончиќ е еден од најдобрите играчи во лигата, рече Пипен.

За Словенецот ова е втора сезона во НБА лигата. Минатата, неговиот тим за малку не избори плеј-оф.

Во САД Дончиќ дојде од Реал Мадрид за кого играше од 2015 година.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here