Палачинка од компир и сирење

0
5


Она што е фрика во Словенија, на Италијанците им е познато како „frico“, а ова традиционално јадење од компири се наоѓа на списокот на Гардијан со 12 европски јадења што треба да се вкусат, според препораката на врвните готвачи.

Потребни состојки:

  • 300 грама компири
  • 40 грама свинска маст
  • 200 грама тврдо сирење
  • 40 грама свежи билки (копар, власец, оригано, тарагон)

Начин на подготовка:

1. Излупете ги и изрендајте ги компирите, па ставете ги во сад со вода за да се отстрани вишокот скроб.


2. Загрејте ја свинската маст во тава, потоа додајте ги исцедените компири и пржете додека не омекнат.

3. Додајте го ренданото сирење и рамномерно распоредете го преку компирите. Пржете околу 5 минути или додека не зарумени, а потоа внимателно свртете ја палачинката и продолжете да пржите околу 5 минути.

4. Одозгора додајте свежи билки.

Прочитајте кои се 5-те најчести грешки при подготовката на палачинки.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here