Паднаа во заседа во Авганистан: Талибанците заробија 100 луѓе, меѓу кои и жени и деца

0
131
Паднаа во заседа во Авганистан: Талибанците заробија 100 луѓе, меѓу кои и жени и деца
loading...

[ad_1]

Талибанците заробија над 100 луѓе во заседа на северот од Авганистан, вклучувајќи и жени и деца, соопштија денеска официјалните лица.

Тоа се случило само неколку часа откако претседателот на Авганистан Ашраф Гани ги прозвал Талибанците на примирје во текот на муслиманскиот верски празник Курбан – бајрам.

Шефот на советот на провинцијата Кудуз Мухамед Јусуф Ајуби рече дека напаѓачите пресретнале три автобуси на пат кон округот Кан Абад и ги грабнале патниците кои од провинцијата Бадашхан и Тахар патувале во Кабул.

loading...

Тој рече дека се претпоставува дека Талибанците барале бладини службеници или членови на безбедносните сили.

[ad_2]

Source link

loading...