Официјално: Hennessey Venom F5 ќе има V8 мотор со 1.842 коњски сили

0
179


Долго очекуваната „ракета“ од Тексас цели кон соборување на рекордно најголемата брзина на Bugatti Longtail Chiron.

Од американската компанијa Hennessey официјално соопштија дека нивниот долго очекуван ултраспортски модел Venom F5 ќе има централно позициониран и темелно подобрен GM 6,6-литарски V8 мотор Fury што со два капацитетни турбополначи на задната осовина ќе испорачува 1.842 коњски сили со максимален вртежен момент од 1.617 Nm при 5.500 вртежи во минута.

Овие бројки укажуваат дека ќе бидат доволни за да може Venom да си ги измери силите со Bugatti, чиј Chiron Super Sport 300+ на тест-стазата Ehra-Lessien неодамна стигна до рекордни (неверојатни!) 490,484 км/ч.

http://kajgana.com/

Џон Хенеси изјави дека е импресиониран од остварувањето на Bugatti, но дека по резултатите од првите тестирања е уверен дека значително полесниот и помоќен Venom има доволно потенцијал да го симне Chiron од престолот.

http://kajgana.com/

http://kajgana.com/

http://kajgana.com/

http://kajgana.com/

http://kajgana.com/

http://kajgana.com/

http://kajgana.com/

http://kajgana.com/

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here