Осумте најлуди нешта што ги направиле авионските патници за да ја измамат контролата

0
113


Дали некогаш сте се запрашале кои се најсрамните и најсмешните вистински приказни поврзани со луѓето кои се обиделе да ги заобиколат правилата при летање со авион?

Постојат многу скриени трошоци при резервацијата на лет, па често не знаете точно колку ќе ве чини летот. Ова е причината заради која некои итри патници биле подготвени на сè за да не платат ниту денар повеќе. Понекогаш, авионските правила им се чинат премногу строги, па тие се обидуваат да ги заобиколат.

Еве некои од најлудите работи што дел од патниците навистина ги направиле за да го измамат системот.


Осум најлуди нешта кои авионските патници ги направиле за да ја измамат контролата

1. Патничката која се обидела да сокрие шише скап коњак

Строгите правила на аеродромите понекогаш може да бидат незгодни. Особено ако се обидувате да пренесете алкохол во авионот. Таква непријатност ѝ се случила на една патничка која се обидела да пренесе шише скап коњак во авион на Меѓународниот аеродром во Пекинг. Кога откриле дека носи шише коњак, аеродромските власти ѝ понудиле две опции: или да го фрли шишето или да го испие. Таа одлучила да го испие.

2. Човекот што носел повеќе слоеви облека

Понекогаш кога ги пакуваме куферите, се случува да не ни ја собере целата. Па, нашите куфери може да го надминат дозволениот лимит за тежина и заради тоа да мора да доплатиме.

Со цел да избегне дополнителни трошоци, еден човек облекол 10 кошули и 8 пара пантолони и се обидел да го помине аеродромското обезбедување. Но, за жал, обезбедувањето го забележало вишокот облека, па така неговиот обид завршил неславно.

3. Креативниот патник со шише вода

Осум најлуди нешта кои авионските патници ги направиле за да ја измамат контролата

Некогаш има чудни аеродромски правила. На пример, може да важи забраната за употреба на одредени типови телефони заради можноста тие да експлодираат.

Тешко е да се држи чекор со правилата и регулативите, но некои патници наоѓаат креативни решенија за да ги заобиколат. Неодамна, една авионска компанија одлучила да ги забрани шишињата со вода дизајнирани според мотиви од Војна на ѕвездите. Зошто? Затоа што личеле на гранати. Сепак, еден патник одлучил да го отвори шишето и да му покаже на агентот што има внатре пред тоа да помине низ скенерот. И така успеал да го пренесе.

4. Патничката која донирала 4 килограми облека

Една патничка која имала многу куфери, а не сакала да има дополнителни аеродромски трошоци решила да ја облече облеката која не ѝ ја собирало во куферите. Но, кога контролорите ја забележале, таа морала да соблече дел од неа и да ја донира.

5. Приказната за патничката што сокрила дете

За секоја одлука во животот има одредени улови кои мора да се исполнат. Па така, има улови и процедури и при посвојувањето деца. Но, една Французинка се обидела детето кое сакала да го посвои да го пренесе на аеродромот, скриено во торба. Најстрашно е тоа што таа успеала да ја помине аеродромската контрола, а детето било откриено дури за време на летот. Таа не поседувала соодветна документација за него.

6. Патникот со рибарска приказна

Осум најлуди нешта кои авионските патници ги направиле за да ја измамат контролата

Има секакви приказни. Но, оваа е секако интригантна. Еден патник се обидел да пренесе 163 тропски риби и 22 без’рбетници – од аеродромот во Мајами до Маракаибо, Венецуела. Случајот бил откриен преку безбедносната проверка, а потоа се вклучиле и надлежните органи.

Друг патник си помислил дека е лесно да пренесе мала змија во надворешната торбичката за пари. И тој за среќа, бил спречен во намерата.

7. Патничката која се обидела да ги опие другите

Во авионите патуваат секакви патници, од стари лица до плачливи бебиња. Но, како ќе реагирате ако некој ви понуди пијачка пред летот? На една патничка не ѝ било дозволено да внесе шише вотка во авионот, па таа ги понудила своите сопатници со бесплатна пијачка.

8. Жената што носела влажни пантолони

Честопати, кога се враќаме од одмор, ни се случува да ставиме влажна облека во куферите и таа да тежи повеќе од дозволеното. Тоа ѝ се случило и на една жена која одлучила да ги облече мокрите пантолони за да не плати дополнителна такса. И ѝ успеало!

Може да прочитате и за работите од коишто нема потреба да се плашите за време на авионски лет и оние што се навистина опасни.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here