Освежете го домот со овогодишните задолжителни трендови за ентериер

0
134


Растенијата носат допир на природата и свежина во просторот за живеење. Декорирањето на просторот со растенија е тренд чија популарност не опаѓа веќе неколку години, но оваа година тие се задолжителни. Во текот на оваа година, во тренд ќе бидат простории што наликуваат на градини, односно соби во куќата или во станот во кои ќе има многу растенија и сето тоа истакнато со декоративни детали во зелена боја. Едноставно кажано, просторијата ќе ја претворите во зелена оаза.

Одличен детаљ за чувство на свежина

Растенијата ја разубавуваат просторијата, го чистат воздухот од хемикалии и го збогатуваат просторот со кислородот. Можете да ги ставите во речиси секоја просторија, од дневната соба до бањата. Аглите во собите, просторот на прозорците и празните полици се идеално место за растенија во тегли, а висечките растенија кои ќе му дадат посебен шарм на вашиот дом, се погодни за сите простори бидејќи успеваат и на силна и на едвај присутна индиректна светлина. Монтирањето тегли на ѕидот претставува интересен начин како да пополните една цела површина со зеленило, а терариумите исполнети со мали растенија ќе бидат многу убава и впечатлива декорација во секоја просторија.


Инспирација за тоа како можете да го направите вашиот простор исполнет со зеленило и со живот можете да пронајдете на Инстаграм, па во продолжение погледнете неколку идеи.

Погледнете ги и останатите трендови за уредување на ентериерот во 2020 година.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here