Оливер Спасовски ќе биде технички премиер во преодната влада

0
112


Скопје, 27 декември 2019 (МИА) – Централниот и Извршниот одбор на СДСМ вечерва на одделни седници одлучија министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски да биде технички премиер во преодната влада од 3 јануари 2020 до формирањето на новата влада по изборите во април.

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска ќе биде вицепремиер за економски прашања, на местото на Кочо Анѓушев.

Изборот за технички премиер официјално го соопшти претседателот на СДСМ и премиер Зоран Заев по седницата на ЦО, на која ѝ претходеше и седница на Извршниот одбор на партијата.

Избрани се и двајца дополнителни заменици министри во преодната влада – Славјанка Петровска во МВР и Санела Шкријејљ – во МТСП.

Заев рече дека одлуките за четирите кадровски решенија биле  едногласни на седниците на двата партиски одбора.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here