Обвинение за возач кој под дејство на алкохол предизвикал сообраќајка во Кавадарци

0
109


Скопје, 19 декември 2019 (МИА) – Основното јавно обвинителство во Велес поднесе обвинение против 37-годишен возач на автомобил, кој под дејство на алкохол предизвикал сообраќајка во Кавадарци со мопед со кој се превезувале две деца и избегал оставајќи ги повредени без помош на коловозот.

Обвинетиот, како што информира ОЈО, на 31 мај годинава во состојба на тешко пијанство со присуство на 3,27 промили алкохол во крвта и 2,7 промили алкохол во урината, управувал со автомобил во сопственост на неговата сопруга. Притоа, движејќи се по улицата „Гоце Делчев“ во Кавадарци, каде брзината на движење на возилата е ограничена на 40 км. на час, обвинетиот го управувал автомобилот со брзина од 84 км. на час, односно со брзина која е за 44 км. на час поголема од дозволената.

– Доаѓајќи до крстосницата меѓу улиците „Гоце Делчев“ и „8-ми Септември“, навлегол во вкрстувањето при вклучено црвено светло на семафорот. Во тој момент, пак, од ул. „8-ми Септември“ на крстосницата, во состојба на кочење, навлегувал мопед марка Априлија со кој се превезувале две деца. Мопедот со предното тркало удрил во десната предна врата на автомобилот, а од ударот мопедот заедно со оштетените деца паднал на коловозот, лизгајќи се. Притоа двете деца се здобиле со тешки телесни повреди. Иако со автомобилот што го управувал ги повредил оштетените деца, обвинетиот продолжил да се движи напред, оставајќи ги без помош на коловозот, се вели во соопштението на ОЈО.

Основното јавно обвинителство во Велес, по спроведена истражна постапка, до Основен суд Велес против лицето поднесе Обвинителен акт за кривично дело – Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот од чл. 300 ст. 1 во врска со чл. 297 ст. 1 од Кривичниот зкаоник, како и за кривично дело – Неукажување помош на лице повредено во сообраќајна незгода од чл. 301 ст. 1 од Кривичниот законик.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here