Норвешка остана единствена со максимален учинок

0
113


И без голгетерот Сагосен репрезентацијата на Норвешка ја совлада Словенија и остана единствената репрезентација со максимален скор.

Откако Шпанија и Хрватсаки одиграа нерешено и ја прекинаа серијата победи, Норвешка ја совлада Словенија и остана единствената репрезентација со максимален учинок, 7 победи од исто толку натпревари.

Норвешкиот селектор се одлучи меѓу другите да го одмори и најдобриот поединец Сандер Сагосен кој е убедливо најдобар стрелец на првенството, но и без неколкумина Норвешка забележа победа.

И Словенците комбинираа со составот, а Норвежаните имаа водство цел натпревар освен на почетокот кога Словенија поведе со 1:0. Кон крајот на натпреварот словенечките ракометари успеаја да се доближат и до еден гол негатива, но сепак Норвешка успеа да ги собере бодовите победувајќи со 33:30.

Кевин Гуликсен со 7 голови од 7 удари беше најефикасен и воедно прогласен за играч на натпреварот.

Табела група II:
1. Норвешка 10 (5) 157:135
2. Словенија 6 (5) 138:132

3. Португалија 4 (5) 146:142
4. Унгарија 4 (5) 126:140
5. Исланд 2 (4) 101:110
6. Шведска 2 (4) 88:97

Во другата група кодомаќинот Австрија не успеа да се прости со победа и треба да биде среќна што не заврши со пораз. Белорусија водеше во најголемиот дел од натпреварот, едно време и со 4 разлика, но на крајот Австријците собраа сили и се изборија за реми.

Табела група I:
1. Шпанија 9 (5) 153:127
2. Хрватска 9 (5) 127:113

3. Германија 4 (4) 115:103
4. Австрија 3 (5) 139:156
5. Белорусија 3 (5) 138:160
6. Чешка 0 (4) 100:113

Во полуфиналето во петок ќе се сретнат:

18.00: Шпанија – Словенија
20.30: Норвешка – Хрватска

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here