Нови 67 случаи од 1.169 тестирања, 31 починат од COVID-19

0
4


Во последните 24 часа се направени 1.169 тестирања, а регистрирани се 67 нови случаи на COVID-19.

Во:
-Скопје 28
-Куманово 8
-Гостивар и Охрид по 4
-Прилеп, Тетово, Битола, Кавадарци и Штип по 3
-Струга, Кичево и Ресен по 2
-Свети Николе и Кратово по 1

Пријавено е вкупно 31 починато лице: 9 од Скопје (42г, 64г, 68г, 68г, 72г, 73г, 77г, 77г, 86г), 4 починати лица од Тетово (66г, 73г, 75г, 78г), 3 починати лица од Велес (64г, 72г, 73 г), по 2 починати лица од Битола (43г, 68г), Охрид (45г, 87г), Струга (54г, 64г) и Берово (43г, 82г) и по 1 починато лице од Куманово (59г), Прилеп (70г), Кавадарци (82г), Кочани (63г), Радовиш(60г), Виница (67г) и Пробиштип(71г). Од починатите, 28 се во болнички, а 3 во домашни услови.

Регистрирани се 782 оздравени пациенти од:
-Скопје 267
-Струмица 151
-Кавадарци 54
-Прилеп 43
-Битола 40
-Куманово 29
-Валандово 23
-Штип 22
-Неготино 15
-Велес и Охрид по 14
-Кочани 13
-Крива Паланка 12
-Виница 11
-Тетово и Гевгелија по 9
-Свети Николе и Делчево по 8
-Гостивар 7
-Кичево и Пробиштип по 5
-Демир Капија 4
-Радовиш, Крушево и Македонска Каменица по 3
-Богданци и Кратово по 2
-Струга, Ресен, Берово, Македонски Брод, Пехчево и Дојран по 1

Досега во земјата се направени вкупно 726.409 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 152.814, бројката на оздравени пациенти е 134.653, на починати е 4.992, а бројот на активни случаи изнесува 13.169. 

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here