Нови 361 заразени, починати 14, оздравени 2.116 лица

0
8


Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.176 тестирања, а регистрирани се 361 нов случај на COVID-19, починати се 14 лица, а регистрирани 2.116 оздравени пациенти.

Од новорегистрираните најмногу се во Скопје-164, по што следат Куманово-17, Велес и Гостивар со по 16, Прилеп-15, Охрид-13, Тетово-12, Кичево-10, Струмица, Кочани и Ресен по девет, а по осум нови случаи има во Штип и во Кавадарци. Во Дебар и во Берово се регистрирани седум случаи, во Делчево шест,  во Струга и во Крива Паланка по пет, во Неготино четири,  во Гевгелија, Валандово, Крушево и во Пехчево по два, а по еден нов случај има во Виница и Македонски Брод.

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 2.116 оздравени пациенти, најмногу од Скопје-1.489, Куманово-6, Тетово-139, Прилеп-19, Гостивар-58, Штип-8, Битола-80, Велес-45, Охрид-3, Струмица-55, Кавадарци-35, Струга-5, Кочани-15, Кичево-33, Гевгелија-23, Неготино-26, Свети Николе-10, Делчево-16, Дебар-9, Ресен-13, Радовиш-5, Берово-1, Виница-6, Пробиштип-4, Валандово-3, Демир Хисар-9, Крушево-1.

Починати се 14 лица, шест пациенти од Скопје, еден од Куманово, двајца од Тетово, еден од Прилеп, еден од Охрид, двајца пациенти од Струмица и еден пациент од Струга. Од нив тројца се починати вон, останатите во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88.749, бројката на оздравени пациенти е 71.592, на починати е 2.696, а бројот на активни случаи изнесува 14.461.

Oд вчера се регистрира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следната:

• Скопје 38.493, активни 8.653

• Куманово 4.998, активни 487

• Тетово 4.950, активни 576

• Прилеп 4.455, активни 300

• Гостивар 3.531, активни 402

• Штип 3.429, активни 194

• Битола 3.166, активни 290

• Велес 2.949, активни 363

• Охрид 2.646, активни 452

• Струмица 2.465, активни 405

• Кавадарци 2.380, активни 436

• Струга 2.131, активни 195

• Кочани 1.696, активни 149

• Кичево 1.655, активни 167

• Гевгелија 1.244, активни 185 (81 заболени лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 214 на Богданци)

• Неготино 1.110, активни 209 (177 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

• Свети Николе 1.061, активни 61

• Делчево 716, активни 220 (188 заболени лица од ПЕ Делчево се жители на Македоснка Каменица)

• Дебар 711, активни 132

• Крива Паланка 702, активни 99

• Ресен 701, активни 121

• Радовиш 673, активни 77

• Берово 564, активни 61

• Виница 475, активни 53

• Пробиштип 472, активни 30

• Валандово 325, активни 30

• Демир Хисар 240, активни 18

• Македонски Брод 237, активни 17

• Кратово 209, активни 17

• Крушево 190, активни 36

• Пехчево 175, активни 26

Направените 2176 теста се преку: ИЈЗ-352, ЦЈЗ Скопје-78,  Авицена-274, Биотек-206, МАНУ -106, Жан Митрев (Филип Втори)-124, Систина со PCR метода -196, лабораторија Лаор –128, Судска медицина-2, ЦЈЗ Битола-77, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-46, Ремедика-24, лабораторија болница Козле-36, ЈЗУ (рапид тест) -525, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 430.182 тестирања на COVID-19.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here