Нови 1.100 случаи со COVID-19, 585 оздравени, 30 починати

0
30


Во последните 24 часа се направени 2.824 тестирања, а регистрирани се 1.100 нови случаи на COVID-19, оздравени се 585 пациенти, а 30 починале, информираше Министерството за здравство.

Новорегистрираните се во:

 • Скопје 439
 • Битола 73
 • Гостивар 68
 • Тетово 58
 • Куманово 56
 • Прилеп 52
 • Кавадарци 51
 • Дебар 5
 • Штип 42
 • Струмица 33
 • Охрид 32
 • Струга 29
 • Велес 27
 • Кочани 23
 • Неготино 22
 • Свети Николе 17
 • Кичево 16
 • Крива Паланка 15
 • Ресен 10
 • Гевгелија 5
 • Радовиш 5
 • Македонски Брод 4
 • Делчево 3
 • Демир Хисар 3
 • Пробиштип 3
 • Виница 2
 • Кратово 2
 • Крушево 2
 • Берово 1
 • Валандово 1
 • Пехчево 1

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 585 оздравени пациенти, од:
Скопје-168
Куманово-37
Штип-37
Прилеп-47
Тетово-10
Струга-20
Велес-32
Битола-42
Охрид-41
Кавадарци-15
Гевгелија-8
Струмица-19
Крива Паланка-4
Радовиш-4
Кочани-13
Пробиштип-5
Демир Хисар-2
Македонски Брод-5
Пехчево-2
Берово-4
Виница-10
Делчево-5
Кратово-3
Свети Николе-14
Кичево-21
Ресен-6
Неготино-11

Од починатите 30 лица, 12 пациенти се од Скопје (85, 68, 65, 59, 52, 73, 59, 78, 85, 68, 49 и 68г), еден од Куманово (73г), тројца од Прилеп (73, 63 и 73г), еден од Тетово (62г), двајца од Струга (57 и 64г), двајца од Битола (62 и 67г), двајца од Гостивар (64 и 64г), еден пациент од Струмица (74г), еден од Радовиш (65г), еден од Крушево (80г), еден од Пробиштип (76г), еден од Берово (58г), еден од Ресен (66г)  и еден пациент од Неготино (66г). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупниот број на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 66.330, бројот на оздравени пациенти е 42.241, на починати е 1.877, а бројот на активни случаи изнесува 22.212. Од вчера се евидентира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 28.806, активни 10.735
• Куманово 3.949, активни 904
• Дебар 492, активни 127
• Штип 2.826, активни 528
• Прилеп 3.283, активни 1.033
• Тетово 4.021, активни 1.021
• Струга 1.588, активни 473
• Велес 2.144, активни 720
• Битола 2.329, активни 971
• Охрид 1.750, активни 585
• Кавадарци 1.409, активни 559
• Гостивар 2.776, активни 1.062
• Гевгелија 804, активни 260 (60 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 140 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1.818, активни 581
• Крива Паланка 476, активни 150
• Радовиш 461, активни 118
• Крушево 143, активни 77
• Кочани 1.308, активни 256
• Пробиштип 381, активни 92
• Демир Хисар 208, активни 77
• Македонски Брод 181, активни 48
• Пехчево 105, активни 18
• Берово 396, активни 98
• Валандово 228, активни 67
• Виница 385, активни 134
• Делчево 498, активни 227 (149 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 165, активни 42
• Свети Николе 883, активни 229
• Кичево 1.347, активни 470
• Ресен 502, активни 203
• Неготино 668, активни 347 (93 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2.824 теста се преку: ИЈЗ-743, ЦЈЗ Скопје-64,  Авицена-245, Биотек-272, МАНУ -209,  Жан Митрев (Филип Втори)-160, Систина со PCR метода -134, лабораторија Лаор –39, Судска медицина-11, ЦЈЗ Битола-57, Инфективна клиника-4, ГАК-14, Синлаб-49, Ремедика-30, лабораторија болница Козле-17, ЈЗУ (рапид тест) -775, УК Пулмологија со алергологија –1, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 344.085 тестирања на COVID-19.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here