„Нешнл интерест“ откри дека најголемиот кошмар на НАТО е Русија (ВИДЕО)

0
253
loading...

Најголемиот кошмар за НАТО претставува „Калининград наоружан до заби“, пишува во авторска статија на „Нешнл интерест“.

Руските ракети и морнарица се разместени во Европа и тоа го намалуваат дејството на американските и европските сили, иако најголема закана претставува руски „Искандер“, кој може да направи прецизни удари на воени објекети во Полска.

Медиумот пишува дека НАТО нема ресурси за да се спротистави на таа опасност.

loading...

Покрај копнените ракети, Русија може да употреби и воздушни сили кои се наоружани со крстаречки ракети Икс-55 и Икс-101.

loading...