Незаборавен десерт од детството: Меки вафли со цимет

0
112


Вафлите можете да ги посипете само со шеќер во прав, но ќе бидат уште повкусни ако ги прелиете со мед или со јаворов сируп.

Потребни состојки:

  • 250 грама брашно
  • 50 грама бел шеќер
  • 100 грама кафеав шеќер
  • 2 лажички мелен цимет
  • 4 лажички прашок за печиво
  • малку сол
  • 400 милилитри млеко
  • 100 милилитри масло
  • 1 лажичка екстракт од ванила
  • 2 белки

Начин на подготовка:

1. Во еден сад измешајте ги брашното, шеќерот, циметот, прашокот за печиво и солта.


2. Потоа, во смесата турете ги млекото, маслото и екстрактот од ванила и добро измешајте.

3. Во друг сад изматете ги белките, потоа додајте ги во смесата и мешајте со дрвена лажица.

4. Загрејте го апаратот за вафли, премачкајте го со малку масло и турете го тестото.

5. Печете околу две минути, додека тестото не добие златна боја.

Погледнете го и овој рецепт како да направите вкусен кремаст колач од карамела.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here