Најмоќниот домашен лек со кој сувата кашлица ќе исчезне преку ноќ

0
21


Кашлицата е спазматична контракција на мускулите што може да се излечи со народни лекови. Ако го додадете овој зачин во млекото, кашлицата ќе исчезне за многу кратко време.

Големиот процент есенцијални масла кои имаат антибактериски и антиинфламаторен ефект, како и големата количина на фосфорна киселина, витамини Ц и Б1 и тианин ја прават жалфијата многу моќен борец против кашлицата. Во комбинација со млеко дава одлични резултати, но само ако се подготви вака:


  • Турете 250 мл млеко во тенџере, додајте 1 лажица жалфија и оставете го млекото да се вари на тивок оган додека не зоврие.
  • Кога млекото ќе зоврие, тргнете го од шпоретот. Додајте 1 лажичка путер, покријте го и оставете го да стои 15 минути.
  • Исцедете го пијалакот, додајте лажичка мед и прстофат куркума и измешајте сè добро.

Пијте ја оваа мешавина еден час пред да си легнете.

Забелешка: Овој лек не се препорачува за жени кои дојат и за луѓе кои имаат бубрежни заболувања и хипотензија.

Погледнете како да направите ракија од шипка – одлична за зајакнување на имунитетот.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here