Направете сами преубав божиќен венец

0
141


Зелениот венец потекнува од евангелската традиција, но на почетокот на дваесеттиот век бил усвоен во сите земји и без оглед на религијата, тој е симбол на исчекувањето на Божиќ. Четирите поставени свеќи го симболизираат времето на исчекување за Божиќ – по една свеќа се пали секоја недела.

Овој венец обично се прави од зимзелени гранки (сребрена смрека, ела или бор). Покрај тоа, се додаваат и махагонија, ловор или смрека. Католичката традиција најчесто користи свеќи со виолетова боја, кои ги симболизираат адвентистичките литургиски фустани, или црвени – како симбол на радоста на исчекувањето за празниците.


Погледнете подолу како сами да направите украсен венец.

Потребни материјали:

  • Стиропор во форма на прстен со дијаметар 15-20 см
  • Свитлива зелена жица
  • Силиконско лепило
  • Градинарски ножици
  • 4 мали, дебели свеќи
  • Гранчиња ела, бор, смрека
  • Сушени портокали
  • Стапчиња цимет
  • Мали медени колачиња
  • Sвездест анасон

https://www.kafepauza.mk/

Постапка:

1. Започнуваме со правење зелена основа. Прикачете борови гранки во круг и завиткајте ги со свитливата жица околу стиропорот. Додадете неколку гранки ела и повторно прицврстете ги со жицата.

https://www.kafepauza.mk/

2. Повторете ја постапката со останатите гранки. Потоа додајте и од останатите растенија, завиткувајќи ги со жица. Правете го тоа со клешти, за да си олесните.

Продолжува на следната страница…

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here