Направете домашен сенф во 5 едноставни чекори

0
101


Дали ви е доста од сенфот без вкус со впечатлива жолта боја?! Направете домашен сенф на наједноставниот можен начин. Купете семе од синап и синап во прав со добар квалитет, а останатото е лесно.

Потребно време за подготовка: 15 минути


Количина: 250-300 милилитри сенф

Чекор 1: Изберете синап

Потребни ви се 50 грама семе од синап и 50 грама синап во прав. Можете да изберете црно семе кое е многу луто или бело семе кое е благо. Овие состојки ќе ги најдете во продавниците за здрава храна.

Чекор 2: Изберете го омилениот алкохолен пијалак

Додајте 60 милилитри вино, ракија или пиво (па дури и виски). Ако не ви се допаѓа вкусот на алкохол во сенфот, можете да го замените со обична вода.

Чекор 3: Додајте вода и оцет

Додајте 60 милилитри вода и 60 милилитри алкохолен оцет и оставете ја смесата да отстои околу 24 часа. Сенфот мора да се накисне во течноста за од него да се извлече лутината.

Чекор 4: Бидете креативни со вкусовите

Додајте 2 лажички сол, 2 лажици мелено семе од ким, 2 лажици шеќер и 2 лажици мајчина душица. Традиционалните зачини што се користат при правењето сенф се медот, мајчината душица, рузмаринот, коријандерот и кимот. Модерните зачини вклучуваат сè, од чили пиперчиња до сушена брусница, па не плашете се да бидете креативни.

Чекор 5: Измешајте сè во блендер

Измешајте сè во блендер и ќе имате свој домашен сенф.

Погледнете го и овој рецепт како сами да направите карамел.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here