Напад на Кашмир: Бомба уби 40 војници во воен конвој

0
76
loading...

Најмалку 40 Индиски паравоени војници загинаа во бомбашки напад од страна на милитантите на нивниот конвој во Кашмир, кој беше управуван од Индија.

Полицијата изјави дека автомобил полн со експлозив го удрил автобусот што ги превезувал војниците во градот Шринагар.

Пакистанската исламистичка група Џајш-е Мохамед рече дека е зад нападот.

Тоа е најсмртоносниот напад врз индиските сили во Кашмир откако во 1989 година започнаа бунтовниците против индиското владеење.

loading...
  • Погребите ги заведуваа младите во милитантност
  • Зошто Индија и Пакистан го оспоруваат Кашмир

И Индија и Пакистан го бараат целиот муслиманско мнозинство Кашмир, но само ги контролираат деловите од неа.

Индискиот премиер го опиша нападот како “одвратно”.

Што се случи?

Експлозијата се случила на автопатот Сринагар-Џаму, кој е добро чувано, околу 20 километри од главниот град во Кашмир, Шринагар, кој се води во Индија.

“Сеуште не е јасно колку возила беа во конвојот. Колата го превзеде конвојот и удри во автобус со 44 лица на пат”, изјави висок претставник на полицијата, Ријас Масруор.

Официјалниот претставник изјави дека бројот на жртвите може да се зголеми, бидејќи десетици се “критички повредени”.

Новинската агенција АФП соопшти дека Џајш-е Мохамад испратила изјава до локалните медиуми дека таа извршила самоубиствен бомбашки напад.

Еве некој од реакциите:

Индискиот премиер Нарендра Моди силно го осуди нападот.


Двајца поранешни шефови на држави, Омар Абдула и Мехбоаба муфти, исто така, твитуваа за нападот.

Што е позадината?

Овој најнов напад, најверојатно, ќе ги зголеми тензиите меѓу двата нуклеарно вооружени соседи.

Пред бомбардирањето во четвртокот, најкрвавиот напад врз индиските безбедносни сили во Кашмир овој век дојде во 2002 година, кога милитантите убија најмалку 31 лице во база во Калучак, во близина на Џаму, повеќето од нив се цивили и роднини на војници.

Најмалку 19 индиски војници загинаа кога милитантите нападнаа база во Ури во 2016 година. Делхи го обвини нападот врз пакистанската држава, која негираше каква било вмешаност.

Најновиот напад, исто така, е последица на скок во насилството во Кашмир, што се случи откако индиските сили убија популарен милитантен, 22-годишен Бурхан Вани, во 2016 година.

Повеќе од 500 луѓе беа убиени во 2018 година – вклучувајќи ги и цивилите, безбедносните сили и милитантите – што е највисока таква бројка за една деценија.

Башир Манзар, новинар со седиште во Кашмир, кој е управуван од Индија, изјави дека бомбардирањето ќе го засили моралот на милитантите и дека противречи на тврдењата дека ситуацијата во Кашмир е под контрола.

“Во текот на изминатите неколку месеци, политичките лидери во Сринагар и Делхи направија високи тврдења за тоа како е нормализирана ситуацијата во Кашмир и стотици милитанти, меѓу кои и највисоки лидери, беа убиени”.

“Тие тврдеа дека милитантните групи се во дефанзива и помалку луѓе се приклучуваат на нивните редови”.

Двете земји се бореа со три војни и ограничен конфликт од независноста од Британија во 1947 година – сите освен еден беа над Кашмир.

Кои се Јаиш-е-Мохамед?

Започнат од свештеникот Maulana Masood Azhar во 2000 година, групата беше обвинета за напади на индиската почва во минатото, вклучително и една во 2001 година во парламентот во Њу Делхи, која ги презеде нуклеарните ривали на работ на војна.

Исто така, се вели дека има воведено самоубиствени бомбашки напади во Кашмир, со првиот таков напад што се случи во 2000 година.

Таа е назначена за “терористичка” организација од Индија, Велика Британија, САД и ОН и во 2002 година е забранета во Пакистан.

Меѓутоа, Maulana Masood Azhar останува на слобода и е, наводно, со седиште во Бахавалпур во провинцијата Панџаб во Пакистан.

Индија честопати бараше екстрадиција на Маулана Масуд Азхар од Пакистан, но Исламабад одби, наведувајќи го недостатокот на докази.

loading...