Намалена видливост поради магла на повеќе патни правци

0
143


Скопје, 16 декември 2019 (МИА) – Поради појава на магла видливоста во сообраќајот на повеќе патни правци низ Републиката е значително намалена.

На патните правци Скопје – Куманово, Куманово – Скопје, Скопје – Катланово – Велес, Велес – Катланово – Скопје и Тетово – Гостивар е намалена на 50 до 100 метри, Тетово – село Гајре до 30 метри, Неготино – Демир Капија од 150 до 200 метри, Кичево – Охрид и Кичево – Македонски Брод од 100 до 150 метри и до 100 метри на планинскиот превој Ѓавато.

Како што соопшти ЈП „Македонијапат“, сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни коловози.

Од ЈП „Македонијапат“ апелираат на внимателно возење и прилагодување на брзината кон условите на патот. Информираат дека нивните дежурни екипи се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

За сите подетални информации граѓаните можат да се јават на дежурниот телефон 02/ 25 61 502 или на веб страницата www.makedonijapat.com.mk.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here