Надал: Не можам повеќе да играм 20 недели годишно

0
119


Шпанскиот тенисер Рафаел Надал смета дека тој, Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер не можат повеќе да учествуваат на турнири 20 недели годишно.

„Тоа е нормална човечка еволуција. Јас имам 33 и пол години. Роџер има 38, а Новак има 32 и пол. Сосема е природно, доаѓа нова генерација. Многу моќна група на играчи наскоро ќе започне да доминира. Не знам колку брзо ќе нѐ надминат, но има многу силни момци“, вели Надал.

„Не можеме повеќе да играме 20 недели годишно, останатите можат. Треба да размислиме многу за календарот и внимателно да избираме турнири. За младите сè е различно, тие можат да прават што сакаат“, рече Надал, цитиран од Tennis World USA.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here