Навивачите на Лацио фашистички маршираа низ Глазгов

0
173


Лацио вечерва му гостува на Селтик во шкотскиот главен град кој го преплавија навивачи од ектремната десница познаци по својата фашистичка идеологија.

Пеејќи песни во кои не само што го величаа својот клуб, туку пцуеја по Селтик, а воедно и не заборавија да го направат нивниот препознатлив нацистички поздрав.

Навивачите на Лацио се познати како најекстремни во Италија и не е првпат јавно да го изразат својот фашистички став. Тие го идеализираат диктаторот Бенито Мусолини, партнер на Хитлер во Втората светска војна. Мразат Евреи и луѓе од други раси, особено црнци.

http://kajgana.com/

Шкотска денеска имаше можност да ги види на дело.

http://kajgana.com/

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here