Многу едноставен рецепт: Крцкави полжави со зелка

0
141


Иако оваа пита е во форма на полжав, таа се прави многу лесно и многу брзо.

Потребни состојки:

  • парче пржена зелка
  • сол и бибер
  • тенки кори за пита
  • масло
  • малку кисела вода

Начин на подготовка:

1. На работната маса ставете една кора, премачкајте ја со масло и испрскајте ја со кисела вода.


2. Плехот премачкајте го со масло, а во пржената зелка додајте сол и бибер.

3. Врз кората ставете зелка и завиткајте ја во ролна, а потоа во форма на полжав.

4. Парчињата пита ставете ги во плехот и премачкајте ги со масло и со кисела вода. Печете на температура од 200 °C околу 30 минути.

Погледнете како да направите пита со павлака и сирење.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here