МАКЕДОНЦИТЕ СО ГОЛЕМА ПОБЕДА НАД ГРЦИТЕ – ВО АВСТРАЛИЈА ЕЧЕШЕ МАКЕДОНИЈА (ВИДЕО)

0
367
loading...

Клубот кој ги брани боите на Македонија во австралискиот фудбал, Престон Македонија, клуб на македонските иселеници, имаше голем предизвик во Купот на Австралија.Тие за противник го имаа тимот на Клифтон Хил, во кој главниот збор го имаат грчките иселеници..

Затоа и овој меч беше како дерби дуел меѓу македонските и грчките иселенци во Австралија. На теренот по 90 минути немаше победник, откако мечот мечот заврши нерешено ­ 2:2, а во дополнителните 30 минути Престон даде гол за победа од 3:2 и голема радост во таборот кај „лавови”.

По мечот, во соблекувалната, клубот на македонските иселеници знаеше како да ја прослави големата победа. Македонија, Македонија ечеше во соблекувалната.

Видео:

loading...

loading...