Македонецот Андоновски со победа дебитираше на клупата на САД

0
143


Новиот селектор на женската фудбалска репрезентација на САД ноќеска го имаше своето деби и во пријателски натпревар со 3:2 ја совлада Шведска.

Влатко Андоновски неодамна беше именуван за нов предводник на најдобрата женска фудбалска репрезентација во светот. Својот прв натпревар го имаше ноќеска кога на „Мафреј“ стадионот во Колумбус, Охајо, неговите избранички ја нагостија Шведска.

Уште по само 6 минути игра Карли Лојд ги доведе Американките во водство, а до крајот на полувремето погоди и Кристен Прес и Лојд уште еднаш.

По неколку замени на двете страни, во вториот дел Ана Анвегорд постигна два брзи голови и намали на 3:2. Потоа Лојд промаши пенал за хет-трик.

По натпреварот, Андоновски изјави дека е задоволен играта во првиот дел, но не и од фактот што при водство од 3:0 противникот успеал да се доближи на само гол негатива.

Наредниот натпревар на Андоновски и САД е ноќта помеѓу недела и понеделник кога во Џексонвил (Флорида) ќе ја пречекаат Костарика. Женската репрезентација на САД се подготвува за олимписките квалификации кои почнуваат на крајот на јануари.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here