Лате со цимет и јаворов сируп

0
126


Есенски пијалак во кој ќе се заљубите

Потребни состојки:

  • 250 милилитри кафе
  • 60 милилитри млеко
  • 1 лажица јаворов сируп
  • ¼ лажица цимет, плус малку за декорирање

Начин на подготовка:

1. Турете го млекото во тегла, затворете ја и протресете десетина секунди додека млекото не почне да прави пена на врвот.

2. Ставете ја теглата без капак во микробранова печка околу 45 секунди додека млекото не се стопли и не стане пенесто.


3. Турете го топлото кафе во шолја и додајте ги јаворовиот сируп и циметот. Потоа додајте го млекото, така што пената ќе остане на врвот. На крајот, нанесете малку цимет на врвот и уживајте.

Ако сте една од оние личности кои секогаш доцнат и утрата не им се омилен дел од денот, погледнете како да направите кафе и појадок во едно смуди.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here