Лате со ванила и цимет

0
182


Овие ладни денови откријте нов вкус на кафето

Потребни состојки:

  • 250 милилитри топло кафе
  • 250 милилитри млеко
  • Сируп од ванила по вкус
  • Морско оревче по вкус
  • Цимет по вкус

Начин на подготовка:

1. Турете го млекото во тегла, затворете ја и протресете десетина секунди додека млекото не почне да прави пена на врвот.

2. Ставете ја теглата без капак во микробранова печка околу 45 секунди додека млекото не се стопли и не стане пенесто.


3. Измешајте го сирупот од ванила со топлото млеко и турете ја смесата во француска преса за да стане пенеста.

4. Потоа смесата турете ја во кафето.

5. Декорирајте со цимет и со морско оревче.

Погледнете како да направите уште едно вкусно лате со карамела и лешник.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here