Лате макијато со ванила без лактоза

0
168


Вкусно кафе за оние што се на диета без млечни производи

Потребни состојки:

  • 250 милилитри бадемово млеко
  • 2 продолжени дози еспресо (по желба со ванила)
  • 1/8 лажичка екстракт од ванила
  • 1 супена лажица сируп од агаве (по желба можете да замените со јаворов сируп или мед)

Начин на подготовка:

Додајте го бадемовото млеко, ванилата и сирупот во мало тенџере и загрејте ги на среден оган. Варете сè додека од млекото не почне да излегува пареа. Со помош на мешалка, изматете го млекото сè додека не се згусне, па сипете го во две различни шолји. Додајте го и свежо подготвеното еспресо. Послужете веднаш.

Пробајте го и ова замрзнато ирско кафе.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here