• Дома
 • Свет
More

  Лавови и приватни плажи: луксузот на Ел Чапо

  Судењето на озлогласениот мексикански крал на дрога Жоакин “Ел Чапо” Гузман влегува во својата трета недела во Њујорк, каде што поранешен поручник и доверлив советник сега ги прелеа гранките на раскошниот начин на живот на картелскиот крал.
  Мигел Ангел Мартинез, поранешен приврзаник на Ел Чапо, а сега сведок на владата, ја угнетуваше судницата и жирито со своите сказни за луксуз за време на “кокаинскиот бум” од 1990-тите.

  “Тој имал куќи на секоја плажа”, рече Мартинез, кој служеше Гузман од 1986 до 1998 година. “Имаше ранчо во секоја држава”. Од особено значење е Ел Чапо, 10 милиони долари во куќата на плажа во Акапулко, каде што кралот изградил приватно зоолошката градина, полна со големи мачки – џинови, тигри и пантери – кои сите може да се гледаат од мал воз. Гузман, исто така, чувал јахта закачен таму, наречен “Ел Чапито”, по себе.

  Мартинез ги отворил деталите за операциите за прекугранично шверцување на Синалоа, со што Гузман ги направил своите милиони преку тунели под границата со САД, скриени прегради во цистерни, па дури и лажни конзерви на “чили пиперки” исполнети со кокаин.

  Неговата операција беше толку профитабилна што Гузман, наводно, испратила три приватни авиони во исто време за да го наплати кокаинското готовина откако ја преминала во Тихуана, која обично натоварувала 10 милиони долари на секој авион во неговата флота.

  Еден пиштол со дијамант, наводно, му припаѓа на Хоакин “Ел Чапо” Гузман © Одделот за правда на САД (Ројтерс) / Раководство
  Мартинез, исто така, опиша како Ел Чапо ќе отпатува за Макао да се коцка со својата придружба и во Швајцарија за “мобилен младински третман”.

  Ел Чапо, исто така, ги одржуваше тековните односи со “четири до пет” жени, меѓу кои и неговата сопруга, Ема Коронел Аиспуро, која во 2007 година се омажи за големиот наркозависник и кој беше присутен за време на сведочењето. “Моравме да ги платиме сите”, рече Мартинез.

  Тој беше екстрадиран во САД од Мексико во 2017 година, по убиството на еден католички кардинал од висок профил за време на неуспешниот обид за живот на Гузман од страна на ривалскиот картел. Тој се изјасни за невин за обвиненијата за шверц со дрога.

  Бранителот тврди дека сведочењето на Мартинез е неверодостојно, бидејќи има навика за кокаин од четири грама на ден што сериозно го оштети неговото здравје, нешто што Мартинез го признал, но тврдел дека тој престанал пред 20 години.

  Профилите кои се наменети да бидат од синовите на Ел Чапо, исто така, даваат некои мали увиди во луксузниот животен стил на пиштолот на дрога картел.

  Recent Articles

  Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

  Судскиот совет на денешната седница го разреши претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски од функцијата. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија...

  Ова се новите цени на горивата

  Регулаторна ги објави новите цени на горивата – цената на 95-октанскиот бензин се намалува за половина денар, додека цената на дизелот се зголемува за...

  Заев: Легитимно е да се бара, но сега има поважни работи од избори

  Премерот Зоран Заев очекува на вечерашната лидерска средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да биде покажана одговорност и да се направи обид за...

  Обвинителството бара 12 години затвор за поранешниот албански прв полицаец

  Обвинителството за тешки кривични дела побара 12 години затвор за поранешниот министер за внатрешни работи Саимир Тахири. Поради согласнот на судот за скратена судска постапка...

  Ce*c исповед на студентка од Белград

  “Се доселив во таа зграда на 19 години, кога започнав да студирам. Не помина многу, запознав неколку комшии и нешто се случи во тоалетот,...

  Related Stories

  Leave A Reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Stay on op - Ge the daily news in your inbox