Курти: Таксите ќе се укинат кога ќе се воспостави реципроцитет

0
99


Премиерот на Косово Албин Курти денеска изјави дека одлуката за воведување такси од 100 отсто на српската стока ќе биде заменета со мерка на реципроцитет, но исто така очекува и Србија да ја запре кампањата за повлекување признавања на независноста на државата.

Како што пренесува Kosovo online, Курти на facebook напиша:

„Таксата од 100 отсто за српските стоки ќе биде заменета со принципот на реципроцитет. Стоотстотниот надомест ќе се отфрли кога ќе се воспостави реципроцитет. Набрзо почнуваме со подготовка на косовските царини“.

„Како премиер на Косово, изразив подготвеност да се укине тарифата од 100 отсто. Очекувам Србија да изрази подготвеност да ја запре кампањата за повлекување на признавањето на независноста на Косово“, напиша Курти.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here