Крунисувањето на Нарухито, новиот јапонски цар

0
180


Во чест на крунисувањето на јапонскиот цар Нарухито, владата помилува околу 550.000 осуденици затворени за помали кривични дела како сообраќајни прекршоци или изборни измами. Царот Нарухито официјално го презеде престолот на вчерашната церемонија во Империјалната палата во Токио, а Guardian објави галерија од гостите кои присуствуваа на свеченоста.

Меѓу нив се најдоа премиерот Шинзо Абе, филипинскиот претседател Родриго Дутерте, бразилскиот претседател Болсонаро, поранешниот француски претседател Николас Саркози,британскиот принц Чарлс, данската принцеза Мери и други.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here