Кој е Дејан Кулушевски? Новиот бисер на Јуве ги претпочита Меси и Тоти над Роналдо и Дел Пјеро

0
101


Италијанскиот хегемон Јувентус и официјално го донесе шведскиот бисер Дејан Кулушевски. За негов Аталанта ќе добие 35 милиони евра, сумата може да се зголеми за уште 9 поради бонуси. 19-годишниот напаѓач ќе ја доигра сезоната во Парма каде забележа 4 гола и 7 асистенции на 17 натпревари во Серија А.

Се чини дека сè се случи неочекувано, дури и за самиот Кулушевски. На 28 декември шведската веб-страница svt SPORT објави блиц интервју со него, во кое неговите одговори не личат на иден фудбалер на Јувентус.

Меси или Роналдо?
– Меси.

Тоти или Дел Пјеро?
– Тоти.

Гласините за интересот на Јуве за него се појавија во есента, но до неодамна Интер се сметаше за фаворит за неговиот потпис. Постојат две верзии зошто го одбра Торино. Првата е дека нема да се вклопи во шемата 3-5-2 на Антонио Конте, втората е дека „Нераѕурите“ не инсистираа доволно за неговиот потпис. И двете опции се сомнителни. Јуве ќе го плати трансферот на пет транши, а минатото лето Кулушевски се пресели во Парма, за да игра на десното крило, иако никогаш не играл на таа позиција.

Дебитираше пред една година… Зошто е толку скап?

Кулушевски го направи своето професионално деби минатиот јануари, кога се појави како резерва за Аталанта против Фрозиноне. До крајот на сезоната играше уште двапати, запишувајќи вкупно 105 минути. По неговата прва средба, тој доби пофалби од Џан Пјеро Гасперини.

– Јас сум импресиониран. Тој има класа, физичка сила, издржливост. Но, Папу Гомес игра на оваа позиција, па мора да почека. Сигурен сум дека тој ќе игра многу наскоро, изјави Гасперини.

http://kajgana.com/

Аталанта го донесе во 2016 година за 165.000 евра „под носот“ на Арсенал. Во својата прва сезона во тимот под 17 години постигна 17 голови и 15 асистенции. Тренерот на јуниорскиот состав, Масимо Брамбила изјави дека Кулушевски ги надминува своите врсници и физички и технички. Во текот на летото, Швеѓанецот сакаше да го напушти Бергамо за да игра повеќе. Кандидатите беа Каљари и Парма.

Тој го одбра „Енио Тардини“, головите и асистенциите не задоцнија, а во декември беше избран за играч на месецот во Калчото.

– Сум тренирал многу добри фудбалери, но со оглед на неговата возраст, Дејан е најдобар, го пофали тренерот на „војводите“, Роберто Д’Аверса.

Го споредуваат со Де Брујне и Салах, а тој се восхитува на Азар

Токму Д’Аверса му најде нова позиција на теренот. Пред Парма, Кулушевски никогаш не играл на крило. Но, Роберто исто така му даде слобода.

– Тој е неверојатен меѓу линиите на противникот. Игра како крило, но се движи многу опасно кон центарот. Може да стане играч од средниот ред во иднина, изјави тренерот.

Кулушевски стана крило на „Енио Тардини“, но скаутот Винченцо Маркети го спореди со Кевин де Брујне.

– Дејан е одличен пример за модерен играч од средниот ред кој може да игра на која било позиција во нападот, рече тој.

Поранешниот тренер на Каљари и Болоња, Пјерпаоло Бизоли, прави поинаква аналогија.

– Ме потсетува на младиот Мохамед Салах. Со топката во ногата, тој е многу самоуверен, постојано се обидува да го надигра својот противник. Ова сега е реткост, вели тој.

Споредбите со Де Брујне не се случајни. Дејан признава дека му се допаѓа стилот на игра на Кевин, но Еден го инспирира уште повеќе.

– За мене тој е посилен од Меси и Роналдо. Ја гледам неговата игра, ги проучувам неговите потези и се обидувам да ги повторам. Меѓу најмладите, најкул е Килјан Мбапе. Физички, тој е чудовиште. Најмоќен во Калчото е Папу Гомес, вели Швеѓанецот со потекло од Македонија.

Сепак, Кулушевски нема идоли. И тоа не влијае на него. Тој се обидува да позајми по малку од сите ѕвезди. Неговата омилена финта е да оди десно, а потоа одеднаш да ја смени насоката. Го научил ова од футсал, кој го играл многу како дете.

Ја сака кошарката

Меѓу играчите родени во или по 2000 година, само Винисиус Жуниор од Реал Мадрид вреди повеќе од Кулушевски – 45 милиони евра.

– Често играм на ФИФА со него, рече Швеѓанецот, жалејќи се дека по неговиот трансфер во Парма, тој бил без интернет веќе три месеци. „Гледав филмови на ТВ. Омилен ми е „The Blind Side“ со Сандра Булок. Исто така, читав книги. Претежно биографии на спортисти како Леброн и Коби“.

Дејан ја сака кошарката. Тој изгради игралиште во близина на својата куќа во Македонија за да игра меѓу сезоните. Неговите родители се од Македонија, но семејството живее во Стокхолм. Има и сестра Сандра. И покрај убедувањата на Горан Пандев и селекторот Игор Ангеловски, Кулушевски ја избра скандинавската земја. Своето деби за Шведска го направи во ноември против Фарските Острови и тоа на квалификациски натпревар што значи дека неговиот изборед во ФИФА стана конечен и непроменлив. Веројатно ќе има малку време за кошарка во текот на летото затоа што ќе биде на ЕУРО 2020.

http://kajgana.com/

Кулушевски ќе ја заврши сезоната во Парма и за ова време Маурицио Сари треба да сфати на која позиција да го користи.

– Сари е фантастичен тренер. Го проучував неговиот стил. Сигурен сум дека ќе научам многу од него. Јас секогаш играм за победа, а не за голови и асистенции, рече 19-годишниот талент при претставувањето како фудбалер на Јуве.

Пред почетокот на сезоната, Кулушевски си постави цел: да постигне 15 поени на системот за гол + асиастенција. 11 беа доволни за трансфер во „Старата дама“. И на прашањето дали сега започнува најтешкиот дел за него, сите беа изненадени од одговорот: „Тешко? Сега почнува најинтересното!“.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here