Кои се најпродаваните автомобили во Европа за 2019?

0
111


Германскиот автомобилски гигант Volkswagen има дури три модели меѓу петте најпродавани на европскиот континент, а честа на Јапонците повторно ја брани Nissan Qashqai.

VW Golf со 427.490 продадени единици продолжи да доминира на европскиот пазар и во 2019 година, покажуваат статистичките податоци од продажбата во периодот од јануари до ноември годинава, што ги објави сајтот focus2move.com.

На второ место е моделот Renault Clio со 318.297 продадени возила, а на трето и четврто има уште два модела на Volkswagen – Polo и Tiguan.

http://kajgana.com/

Листата пет најпродавани ја заокружува Škoda Octavia со 242.204 возила, што покажува дека Европејците остануваат верни на европските брендови.

http://kajgana.com/

Од шестото до десеттото место листата е поразнолика: Nissan Qashqai, Ford Focus, Ford Fiesta, Opel Corsa и топ 10 ја заокружува Citroen C3.

За разлика од некои други листи на најпродавани автомобили на Стариот континент, оваа опфати најголем број земји, вкупно 44, од Португалија на запад до земјите во источните краишта на Европа како Русија, Украина и Турција.

Ова се 30-те најпродавани модели во 2019 година, со број на продадени единици во периодот од јануари до ноември:

 

1.                   Volkswagen Golf                 427.490

2.                   Renault Clio                         318.297

3.                   Volkswagen Polo                 306.571

4.                   Volkswagen Tiguan             278.919

5.                   Škoda Octavia                     242.204

6.                   Nissan Qashqai                   238.058

7.                   Ford Focus                          226.369

8.                   Ford Fiesta                          220.471

9.                   Opel Corsa                          219.327

10.                Citroen C3                            217.769

11.                Peugeot 208                         214.292

12.                Dacia Sandero                     213.476

13.                Dacia Duster                        208.178

14.                Renault Captur                    205.085

15.                Toyota Yaris                         201.307

16.                Peugeot 3008                       190.876

17.                Volkswagen T-Roc              188.078

18.                Mercedes A Class               177.598

19.                FIAT Panda                          171.951

20.                Škoda Fabia                        157.764

21.                Hyundai Tucson                  156.638

22.                Peugeot 2008                       154.193

23.                Ford Kuga                            153.849

24.                Mercedes C Class                150.741

25.                FIAT 500                               150.375

26.                Kia Sportage                        143.792

27.                Opel Astra                            143.694

28.                Renault Megane                  139.076

29.                Peugeot 308                         135.447

30.                Volkswagen Passat             132.078

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here