[КАЈГАНА кујна] Интегрални кифлички со сусам

0
101


По празниците, време е да здивнеме малку и да почнеме да внимаваме на нашата исхрана. Затоа, ви препорачуваме да ги подготвите овие вкусни кифлички кои се прават со интегрално брашно.

Потребни состојки:

300 мл. млеко

200 мл. вода

100 мл. масло

1 квасец(40гр.)

2 лажички шеќер

1 лажичка сол

5 големи лажици бело брашно

700-800 гр. интегрално брашно

За премачкување:

1 жолтка и сусам пред печење, по печење се премачкуваат со маргарин/путер.

Начин на подготовка:

Во сад се става топла вода па се додаваат квасец, бело брашно и шеќер, се мешаат состојките, па смесата се остава да отстои 5 минути.

Се додава топло млеко, масло, сол и интегрално брашно по потреба, се меси тестото и се остава да надојде околу 30 минути.

Потоа, тестото се размесува и се дели на 2 дела. Двете половини се делат на 4 дела.

https://kajgana.com/

Треба да имате вкупно 8 топчиња, а секое топче се расукува и се сече на 8 дела, па се прават кифлички.

Откако ќе се направат кифличките, се оставаат да отстојат 20-30 мин. Се мачкаат со жолтка и сусам, и се печат на 200 степени. Откако ќе се испечат, се премачкуваат со маргарин или путер.

На здравје!

*рецепт и фото: Ивана Ставревска-Ѓошевски

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here