Касиљас: Ќе биде грешка ако ја дадат Златната топка на Роналдо

0
134


Порто, 17 ноември 2019 (МИА) – Поранешниот шпански репрезентативец Икер Касиљас смета дека Кристијано Роналдо не заслужува да ја освои „Златната топка“ оваа година. Португалецот е повторно кандидат за наградата, заедно со вечниот противник Лионел Меси и дефанзивецот на Ливерпул, Вирџил ван Дајк, кој е во одлична форма.

Кристијано има пет „Златни топки“, но според неговиот поранешен соиграч во Реал Мадрид, би било нелогично ако Роналдо победи и оваа година.

– Ван Дајк е избран за најдобар фудбалер на УЕФА, додека Меси е избран од ФИФА. Ако Кристијано Роналдо ја освои „Златната топка“, за мене, насоките што ги користиме за да утврдиме кој ја освојува најголемата индивидуална награди во фудбалот, нема да ми изгледаат логично, напиша Касиљас на социјалните медиуми.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here