Како да направите домашни коцки за супа?

0
107


Коцките за супа се една од главните состојки на многу јадења. Затоа вреди да одвоите малку време и да направите домашни коцки за супа. Сигурни сме дека тие ќе бидат поздрава варијанта и ќе бидат полни со вкус и арома.

Потребни состојки:

 • 2 лажици масло
 • 1 главица лук
 • 2 лаворови листа
 • 5 суви печурки
 • 2 главици кромид
 • 2 стебленца целер
 • ¼ главица целер
 • 3 моркови
 • 1 китка магдонос
 • 100 г морска сол
 • 2 лажици црвен пипер
 • 1 лажица куркума
 • 1 лажица оригано
 • 1 лажица мајчина душица
 • 1 лажица благ буковец
 • ½ лажици лут буковец
 • 2 чаши вода
 • 2 лажици доматно пире
 • 2 лажици темен соја сос
 • 2 лажици магдонос
 • 50 г сув квасец

Начин на подготовка:

 1. Во тава загрејте го маслото. Ситно исечкајте го кромидот на коцки и пропржете го.
 2. Додајте го пиперот, лаворовиот лист, лукот и исечканите печурки.
 3. По некое време, додајте ги исечканите стебленца од целер и добро промешајте.
 4. Исечкајте го коренот од целер, морковот и магдоносот на ситно и додајте ги во тавата. Пржете околу 10 минути со мешање.
 5. Додајте ги сите останати зачини, промешајте и додајте две чаши вода. Гответе 10 минути.
 6. Додајте го доматното пире, соја сосот, магдоносот и сувиот квасец. Отстранете го лаворовиот лист од тавата. Истурете ја смесата во калапи за мраз и чувајте ја во замрзнувач.

Можеби сакате да го прочитате и веганскиот рецепт: здрав карфиол во облик на „Mac and Cheese“.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here