Какви фризури ќе се носат ова лето?

0
75


Ако сте подготвени да ја промените фризурата, но сè уште не сте сигурни што точно сакате и барате инспирација, фризерите и стилистите најавија неколку трендови што ќе бидат популарни ова лето.

1. Рамни шишки

Иако шишките изгледаат добро на сите облици на лице, од текстурата на вашата коса зависи дали тие ќе изгледаат како што треба. Ако имате многу тенка коса, кратките шишки нема да изгледаат убаво. Најдобро е да разговарате со вашиот фризер за да откриете какви шишки ви одговараат според текстурата на вашата коса.


2. Неуредни шишки

Неодамна, Селена Гомез на својот профил на Инстаграм објави селфи со степенеста кадрава фризура инспирирана од 70-тите години и се претпоставува дека таквата фризура ќе биде хит ова лето.

Модерните неуредни шишки изгледаат одлично, ги потенцираат клучните коски, но и ги кријат недостатоците. Оваа фризура може да се направи на два начини: со ставање повеќе слоеви коса напред или со расфрлени прамени низ целата глава.

3. Лоб фризури

Лоб фризурата повторно ќе биде во тренд ова лето, што е всушност подолга „боб“ фризура, изведена од англиските зборови „long bob“.

Косата треба да има должина помеѓу брадата и рамената и може да „паѓа“ во форма на квадрат или во А-форма. Оваа фризура изгледа прекрасно, без разлика дали имате долго, тркалезно или овално лице.

4. Шишки настрана

Ваквата фризура ја покрива едната страна на лицето и затоа изгледа одлично на сите облици на лице.

5. Кратка и коса со средна должина

Многу дами сега сакаат фризура за која не треба да вложуваат многу труд, како пократка коса што може сама да се суши.

Косата со кратка и средна должина е најлесна за сушење и може да создадете забавни комбинации кои се лесни за одржување. Долгата коса е потешко да ја сушите и да ја стилизирате, освен ако не ја врзете во коњско опавче.

Погледнете кои 7 ретро трендови ќе владеат во текот на пролетта и летото.Рецепт за сос холандез⁠
⁠
Потребни состојки:⁠
⁠
- 1 жолчка од јајце⁠
- 1 лажичка вода⁠
- 1 лажичка сок од лимон⁠
- 110 г путер⁠
- прстофат сол⁠
- прстофат мелена лута пиперка (по избор)⁠
⁠
Начин на подготовка:⁠
⁠
1. Измешајте ги жолчката, водата, сокот од лимон и солта во еден сад кој е доволно голем да ги собере маталките на миксерот или рачниот блендер.⁠
⁠
2. Растопете го путерот на висока топлина, мешајќи постојано додека не се запени.⁠
⁠
3. Миксирајте ја смесата со жолчката и полека додавајте го растопениот путер.⁠
⁠
4. 30 секунди подоцна ќе добиете кремаст сос.⁠
⁠
Дополнителна информација:⁠
⁠
Пред да започнете, оставете ја жолчката од јајцето на собна температура најмалку 15 минути за да се загрее доволно.⁠
⁠
#фотонаденот #инстафото #инстамомент #рецепт #рецепти #рецептнаденот #инстарецепт⁠ #инстаграмџии #инстаграмџики #вкусно #ig_macedonia #инстаграмџииmacedonia #instagraphytk #инстаграм #сос #холандез


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here