• Дома
 • Вести
More

  Каде е Миле , судењето се одлага

  Судското рочиштето за „Насилство во Центар“ денеска беше одложено затоа што обвинетиот во овој предмет Миле Јанакиевски не беше спроведен во судница од затворот во Шутка.

  Судот  издал наредба Јанакиевски да биде доведен на судење од неговиот дом, каде тој ја издржуваше мерката куќен притвор, но полицијата не го нашла таму, затоа што од петокот за Јанакиевски е опреден притвор во затворот Шутка.

  Јанакиевски е осомничен во последниот случај што го отвори Обвинителството за организиран криминал и корупција,а  во врска со продажба на државно земјиште за изградба на луксузни хотели.

  Истиот суд кој денеска испрати полиција во домот на Јанакиевски,  во петокот го прифати предлогот на Обвинителството и му одреди 30 дена притвор во Шутка.

  На Јанкиевски му беше одреден куќен притвор по инцидентот во затворот Шутка – кога беше притворен заедно со Спиро Ристоввски како осомничени дека го организирале насилниот упад во  Собранието на 27 април.

  Recent Articles

  Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

  Судскиот совет на денешната седница го разреши претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски од функцијата. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија...

  Ова се новите цени на горивата

  Регулаторна ги објави новите цени на горивата – цената на 95-октанскиот бензин се намалува за половина денар, додека цената на дизелот се зголемува за...

  Заев: Легитимно е да се бара, но сега има поважни работи од избори

  Премерот Зоран Заев очекува на вечерашната лидерска средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да биде покажана одговорност и да се направи обид за...

  Обвинителството бара 12 години затвор за поранешниот албански прв полицаец

  Обвинителството за тешки кривични дела побара 12 години затвор за поранешниот министер за внатрешни работи Саимир Тахири. Поради согласнот на судот за скратена судска постапка...

  Ce*c исповед на студентка од Белград

  “Се доселив во таа зграда на 19 години, кога започнав да студирам. Не помина многу, запознав неколку комшии и нешто се случи во тоалетот,...

  Related Stories

  Stay on op - Ge the daily news in your inbox