Италијански политичар објави книга со празни страници – стана бестселер

0
11


Книгата за ултрадесничарскиот италијански опозициски политичар Матео Салвини е на врвот на најпродавани наслови на италијанскиот Амазон, иако содржи само празни страници.

Книгата „Зошто на Салвини треба да му се верува, да се почитува и обожува“ која опфаќа 110 празни страници и има цена од 6,99 евра, веќе со денови се наоѓа на врвот на листата на најпродавани книги на оваа онлајн продавница. 

„Книгата е полна со празни страници. И покрај долгогодишното истражување, не можевме да пронајдеме ништо што би рекле по тоа прашање, па затоа ве молиме, слободно искористете ја за свои белешки“, стои во описот на книгата.

Како автор е наведен „Алекс Грин – политички аналитичар“ и веројатно станува збор за псевдоним. Според Амазон, книгата е објавена од страна на приватна компанија во февруари 2019 година.

Очигледната шега го привлече вниманието на многу италијански медиуми, а критиките на Амазон се претежно позитивни. Просечната оценка на книгата за Салвини е 4,7 sвезди.

„Долго и напорно читање, но вредеше“, напишал во коментари еден потрошувач.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here