Измамена скопјанка дала 2.500 евра за да не ѝ оди синот во затвор

0
109


Вчера во 15:55 часот во СВР Скопје В.Т.(68) пријавила дека истиот ден околу 13:50 часот на домашниот телефон во станот на нејзиниот син и се јавило непознато лице кое и кажало дека наводно нејзиниот син направил сообраќајка, при што згазил дете кое починало. 

Потоа тој и побарал 50.000 евра за наводно да „среди“ да не биде казнет нејзиниот син, а во спротивно тој би бил казнет со затвор до десет години. Пријавителката му рекла дека немала толку пари по што тој ја прашал колку можела да најде.

По кратко време му дала 135.500 денари на таксист испратен од лицето со кое зборувала. Подоцна оштетената исконтактирала со нејзиниот син и сфатила дека била измамена за сума од 135.500 денари.

Се работи на расчистување на случајот.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here