Зошто треба да ѝ се вратите на мисионерската поза?

0
24


Дали мислите дека мисионерската поза е здодевна? Кога ќе се потсетите зошто е една од најдобрите, веднаш ќе ѝ се вратите.

Поради некоја причина, мисионерската позиција на водење љубов ја бие лош глас дека е здодевна. Точно, можеби не е толку егзотична како некои други пози, но има повеќе од доволно причини зошто многу сексолози ја сметаат за една од најдобрите секс-пози.

Кожа на кожа

Мисионерската поза овозможува максимален контакт кожа на кожа меѓу партнерите, што е крајно еротско. Исто така, ова е поза во која не е сè во механичкото „влези-излези“, туку триењето на телата и можноста да се бакнувате со партнерот во оваа позиција се фактори кои дополнително возбудуваат.

Исто така, имате можност за контакт очи в очи, што е многу секси и провокативно, а знаеме дека „очите не лажат“. Во оваа поза лесно е да се шепотат слатки или провокативни зборови во уво.

Многу сексолози сметаат дека мисионерската поза е една од најдобрите за стимулирање на клиторисот бидејќи е во совршена положба за директно дразнење со триење, што значително ги зголемува шансите жената да доживее оргазам.

Славната Г-точка

Но, тоа не е сè, ако жената стави перница под задникот, истовремено ќе се стимулира и познатата Г-точка, а тоа, во комбинација со стимулација на клиторисот, е гаранција за оргазам. Ова беше потврдено со истражувањето спроведено од Клиниката Мајо и Медицинскиот факултет на Универзитетот во Индијана, чии резултати беа објавени во Journal of Clinical Anatomy.

Се покажа дека за да се постигне женски оргазам, позициите како што е онаа каде што жената е на колена, а партнерот е позади, не се идеални бидејќи стимулацијата на ерогените зони не е значајна.

Мисионерската позиција се покажа како најдобра за стимулирање на клиторисот и Г-точката и за постигнување оргазам.

Активни и во лежечка поза

Мисионерска поза, колку и да е удобна за жената, не значи дека таа треба само да легне и да му ја препушти целата „работа“ на својот партнер. Потпрете ги стапалата на креветот или подот, подигнете го задникот и кружете со карлицата: задоволството е загарантирано повеќекратно и за вас и за вашиот партнер.

Можете исто така да ги кренете нозете на рамената на вашиот партнер, што ќе овозможи уште подлабока пенетрација и поинтензивна стимулација, завиткајте ги нозете околу колковите или повлечете ги колената кон градите. Повеќето мажи сакаат кога жената е активна за време на секс. На крајот на краиштата, тоа е многу позабавно за двајцата.

Не ги заборавајте рацете

За време на пенетрацијата, стимулирајте го клиторисот со прстите. Не мора да се срамите: тоа дополнително ќе го возбуди вашиот партнер, а исто така ќе ја зголеми вашата возбуда. Исто така, искористете ја позата во која рацете ви се слободни за да го галите партнерот секаде каде што ќе досегнете.





Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here