Златен волан: Кои се најдобрите автомобили на годината?

0
149


Најпрестижните награди во автомобилската индустрија што ги доделува најголемиот германски неделник Bild беа доделени по 43. пат.

Свеченоста за доделување на наградите за најдобри автомобили Златен волан се одржа во Берлин, каде на директорот на америанскиот гигант за електрични автомобили Елен Маск му беше врачено признание, а тој вети дека ќе ја отвори првата европска Tesla Gigafactory во близина на аеродромот во германската престолнина.

Наградите беа доделени во различни класи и категории, а ова се добитниците за оваа година:

Мал автомобил : Audi A1 Sportback 30 TFSI

Компактен автомобил : BMW Series 1 M135i xDrive

Висока средна класа: Tesla Model 3 (EV)

Мал SUV: Mazda CX-30 Skyactiv-D 1.8

Среден SUV: Jaguar I-Pace (EV)

Голем SUV: Audi e-tron 55 quattro (EV)

Спортски: Toyota GR Supra 3.0

Најактрактивен: BMW 8 Series

Најдобар автомобил под 25.000 евра: Škoda Kamiq

Најдобар автомобил под 35.000 евра: Kia XCeed

Најдобра иновација: Michelin airless tires

Авто новостиSource link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here