Земјотрес од 6,8 по Рихтер ја погоди Турција, најмалку 14 загинати

0
106


Земјотрес со јачина од 6,8 степени по Рихтер го погоди југоисточниот дел на Турција и предизвика смрт на најмалку 14 лица, додека повеќе од 300 се повредени.

Европскиот медитерански сеизмолошки центар соопшти дека епицентарот на земјотресот се наоѓа во провинцијата Елазиг.

Земјотресот е почувствуван во Израел, но и во други земји како Сирија, Грузија, Либан и Ерменија, пишува RT.

Гувернерите на Елазиг и Малатја изјавија дека повеќе од 300 луѓе се повредени.

На социјалните мрежи се објавени видеа во кои се гледа рушење на згради и луѓе како плачат и бегаат.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here