здрав карфиол во облик на “Mac and Cheese”

0
119


Цветовите од карфиол прелиени со вегански крем сос се совршен прилог или главно јадење. А еве и како да го подготвите овој специјалитет.

Потребни состојки:

 • 1 главица карфиол, разделен на цветови
 • 240 мл незасладено бадемово млеко
 • 150 г млади моркови
 • 65 г ореви
 • 2 лажички сув квасец
 • 2 лажички сенф
 • 1 лажичка мелен бибер
 • 1/2 лажичка лук во прав
 • 1/2 лажичка кромид во прав
 • 1 лажичка сол

Начин на подготовка:

 1. Ставете во тенџере на оган 500 мл вода и оставете водата да зоврие.
 2. Додадете ги цветовите карфиол, покријте ги со капак и оставете ги да се варат 10 минути за да омекнат. Исцедете ги и тргнете ги на страна.
 3. Измешајте ги оревите и морковите и залијте ги со вода. Варете ги на ниска температура 10-12 минути или додека морковите не омекнат.
 4. Ставете ги оревите и морковите во блендер, додајте го бадемовото млеко, сувиот квасец, сенфот, кромидот и лукот во прав, биберот и морската сол. Промешајте додека смесата не стане мазна и кремаста.
 5. Додајте го карфиолот во сосот, измешајте и сервирајте.

Можеби сакате да прочитате како се подготвуваат и посни крофни со шлаг.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here