• Дома
 • Свет
More

  За што ќе одговара убиецот од Нов Зеланд?

  Брентон Тарант е обвинет за убиство на педесет луѓе. Бројот на жртвите порасна откако уште едно тело е најдено по извлекувањето на труповите од џамиите ал-Нур и Линвуд.

  „Бројот на убиените луѓе во оваа ужасна трагедија во моментов се зголеми на 50“, рече на прес-конференција началникот на новозеландската полиција Мајк Буш.

  Буш вели дека полицијата продолжува да работи на извлекувањата на телата на убиените од џамиите, а деновиве ќе стартува нивното идентификување.

  „Уште 36 луѓе продолжуваат со лекувањето во болницата во округот Кантербери, и 11 од нов се во критична состојба. Исто така, во многу сериозна состојба и натаму е четиригодишно девојче настрадано во нападот, кое вчера лекарите ја пренесоа во болнциата во Окленд“, додал Буш.

  Тарант во судот со десната рака го направи знакот „ОК“ спојувајќи го палецот и показалецот, што е симбол на препознавање на белечките расисти.

  Брентон Тарант останува во притвор до следното сослушување закажано за 5-ти април. Две лица кои се уапсени веднаш по нападите врз џамиите во петокот не се вмешани во масакрот кој го извршил тој.

  Полицијата апелираше до жителите на Крајстрчрч да се вратат на секојдневниот живот. Џамиите ал-Нур и Лингвуд ќе бидат затворени до завршувањето на на истрагата.

  По нападот во Нов Зеланд, Италија ќе ги зајакне безбедносните мерки затоа што стравува од напади.

  Recent Articles

  Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

  Судскиот совет на денешната седница го разреши претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски од функцијата. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија...

  Ова се новите цени на горивата

  Регулаторна ги објави новите цени на горивата – цената на 95-октанскиот бензин се намалува за половина денар, додека цената на дизелот се зголемува за...

  Заев: Легитимно е да се бара, но сега има поважни работи од избори

  Премерот Зоран Заев очекува на вечерашната лидерска средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да биде покажана одговорност и да се направи обид за...

  Обвинителството бара 12 години затвор за поранешниот албански прв полицаец

  Обвинителството за тешки кривични дела побара 12 години затвор за поранешниот министер за внатрешни работи Саимир Тахири. Поради согласнот на судот за скратена судска постапка...

  Ce*c исповед на студентка од Белград

  “Се доселив во таа зграда на 19 години, кога започнав да студирам. Не помина многу, запознав неколку комшии и нешто се случи во тоалетот,...

  Related Stories

  Stay on op - Ge the daily news in your inbox