Запознајте го Мохито – зеленото куче!

0
173


Џоана Јустиц од германскиот град Вермелскирхен, сопственичка на златен ретривер, неодамна се изненадила кога видела дека нејзината кучка на свет донела кученце со зелена боја.

Таа била многу загрижена, но ветеринарите ѝ објасниле дека со кученцето е сè во ред и дека се работи за еден вид аномалија која не влијае на здравјето.


Иако е во прашање природна аномалија, досега, на светско ниво, се имаат родено само четири кучиња со зелена боја. Оваа боја е со краток век. По неколку месеци избледува и кучето нема да се разликува од другите кучиња од истата раса.

Запознајте го Мохито – зеленото куче!

Можно е необичната нијанса да се појавила поради пигментот во жолчката, биливердин кој се наоѓа во постелката. Кога ќе се помеша со плодовата вода која го храни и штити плодот, може да го обои крзното на кучето.

Кученцето го добило името Мохито поради необичната боја на крзното која потсетува на познатиот коктел од нане и лимета.

Запознајте го Мохито – зеленото куче!

Запознајте го и Вајли, најслаткото куче далматинец со срце на носот.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here