Запечени макарони со брокула и пилешко

0
167


Недела е денот кога семејството се собира на ручек. Еве предлог што да зготвите за денес.

Состојки:

400 гр. макарони

300 гр. пилешко филе

Брокула

300 мл. млеко

Три лажици путер

Три лажици брашно

Сирење

Маслиново масло

Сол, бибер

Начин на подготовка:

Макароните сварете ги во солена вода.

На маслиново масло пржете го пилешкото месо, а брокулата варете ја пет минути во зовриена вода.

Во тава загрејте масло, додајте брашно и мешајте додека да добие златеста боја, постепено додавајте млеко и мешајте додека да се згусне и зачинете со сол и бибер.

Загрејте ја рерната на 200 степени. Во тава за печење ставете ги брокулата, пилешкото месо и макароните. Прелијте со сосот и наросете рендано сирење. Печете околу десетина минути.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here