Едноставен и вкусен ручек: Крем чорба со спанаќ

0
115


За денешниот ручек ви го препорачуваме овој рецепт. Се подготвува за помалку од 20 минути, а чорбата со спанаќ е полна со витамини.

Состојки:

500 гр. спанаќ

Два големи компири

Две чешниња лук

Една главица кромид

Коцка пилешка супа

Кисела павлака

Маслиново масло

Сол, бибер

Начин на подготовка:

Измијте го спанаќот, излупете ги компирите и исечете ги на коцки.

Растворете ја коцката супа во 700 мл. топла вода.

Во тава на маслиново масло испржете го ситно сецканиот лук, па додајте го и го кромидот.

Прелијте со течноста од супата и варете додека компирот да стане мек.

На самиот крај додајте го и спанаќот.

Изблендирајте ја чорбата до посакуваната густина и сервирајте со павлака или кисело млеко.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here