Еден повреден и 10 затруени од чад при пожар во стан во Тетово

0
114


Тетово, 14 декември 2019 (МИА) – Еден маж потешко повреден со изгореници од четврт степен, а 10 лица затруени од чад се последиците од пожарот што се случи денеска околу 11:00 часот во еден стан во зграда на улицата „Димо Гавровски Кара“ во Тетово.

Тешко повредениот  е пренесен во Клиничкиот центар Мајка Тереза во Скопје.

– Од Брза помош ни донесоа 11 лица. Во одделот хирурки болести е доставен пациент со тешка општа состојба со изгореници од 4-те степен по што веднаш е префрлен со возило од Клиничка болница Тетово со реаниматолог и техничар до ургентен центар на Клиниките „Мајка Тереза“ во Скопје. Во интерно одделение се примени шест жени и четворица мажи со инхалаторно труење од чадот, во лесна состојба. После симптоматска терапија и опсервација пуштени на домашно лекување, изјави д-р Бобан Вучески дежурен лекар во интерниот оддел при Клиничка болница Тетово.

http://kajgana.com/

Според сведочењата на станарите пред пожарот се слушнала силна екплозија за која сметаат дека е од плинска боца.

– Мажот излезе да види што се случи, како лифтот да падна, удри еден чад, црнила. Побегнавме назад. Викаше човекот од станот, ние не го познаваме, целиот изгорен. Се чудевме што се случи, страшна работа. Видовме дека е плинска боца, ја испуштија. Алал да им е на пожарникарите, како реагираа, рече една од станарките.

Од тетовската пожарникарска единица информираат дека интервенирале со 10 пожарникари и три возила.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here